З давніх-давен українська вишиванка служила як прикрасою так і оберегом, а й своєрідним документом, за яким можна було визначити з яких країв родом власник вишиванки. Наші предки вірили, що вишита сорочка оберігає людину від злих думок і заздрісних поглядів поганих людей. У цьому році 19 травня в Україні відзначатимуть День вишиванки – символу приналежності до роду і нації, яка відрізняє українців в багатовимірному і глобалізованому світі.
Тому Укрінформ підготував інфографіку про стилі вишиванки різних регіонів України.
Існують безліч різновидів орнаментів, які створювалися протягом століть на території України. Різноманітність українських вишивок просто вражає. Чи не знайдеться мабуть жодної країни на карті світу, де була б така багатогранна культура вишитого одягу.
Залежно від території виділяють цілий ряд видів реалізації вишивок: вишивка середнього Придніпров’я, Полтавська вишивка, Волинська вишивка, Сіверщина та Чернігівщина, вишивка Полісся, вишивка Буковини, вишивка Покуття, Гуцульська вишивка, Бойківська вишивка, Закарпатська вишивка, Лемківська вишивка, лад вишиванок Слобожанщини.
Вінницька область
У Вінницькій області не обмежувалися в кольоровій гамі. І на кожній сорочці можна зустріти колір, який переважає в узорах. Тут майстерно поєднували чи не всі техніки виконання та стилі відображення елементів: низь, хрестик, вишивка розписом, вирізання; види сітки. Контурними швами обрамляли і з’єднували окремі орнаменти композиції.
Волинська область
Сорочкам притаманні чіткі, геометричні візерунки, а простота виконаної композиції додає вишиванок вишуканості. На біло-сірому полотні вишивають червоною ниткою. Рослинні мотиви воліють на півдні області.
Дніпропетровська область
Манжети рукавів сорочок і виріз горловини вишивали кольоровими нитками і чорним Пліс. У чоловічій вишитій сорочці домінували червоний і чорний кольори.
Донецька область
Тут теж любили поєднання червоно-чорного кольору. Прикрашали вишивки мережкою та вирізуванням.
Житомирська область
Дрібний хрестик і “занизування” – так вишивають на Житомирщині. Червоний з чорним або синім кольором повністю покривають рукав сорочки. Найпоширенішим мотивом є розетка і ритмічний повтор простого візерунка – ламаних ліній, восьмикутних зірок, ромбів і інше.
Закарпатська область
Тут народ не обмежував себе у виборі квітів, і найпоширенішими все ж були червона і чорна фарби. А вишивали зиґзаґоподібної форми, так звані “каракулі”. Сорочку цього регіону можна зустріти як вишиту тільки білими нитками, так і багатобарвну.
Запорізька область
Сорочку виконували в червоно-чорних тонах, з домінантою червоного. Візерунки були прості – великі і геометричні. Зазвичай на вишиванках красувалися рослинні мотиви – квіти, калина та ін.
Івано-Франківська область
Вишивка цього регіону вважається найбагатшою в обробці і виконанні. Кольорову гаму застосовують різну, так само як і орнаменти.
Київська область
На Київщині вишивали геометричні візерунки рослин в білих, коралово-червоних або чорних фарбах. Перевага віддавалася білому з вкрапленнями зеленого і червоного. На вишиванках красувалися хміль, стилізовані грона винограду, ромби та ін. Для вишивки в певний період використовували сині кручені бавовняні нитки. Але з часом їх замінили чорними, оскільки сині швидко линяють.
Кіровоградська область
Вишивка Кіровоградщини має дуже реалістичні орнаменти, якщо вишивали гроно винограду, то був присутній навіть блиск виноградин і тоненькі вусики. Червоний і чорний кольори любили і тут.
Луганська область
Сорочку, переважно полтавського типу, прикрашали по нижньому краю плетених “мережкою”. Своєрідність вишивки закладена в багатобарвних орнаментах, виконаних дрібним хрестиком і напівхрестиком, іноді грубою ниткою. Домінують геометричні та рослинно-геометричні візерунки. Тут сміливо поєднували червоний колір з блакитним.
Львівська область
У цьому регіоні люблять поєднувати відразу по кілька різних візерунків. На білому полотні розливаються геометричні орнаменти, які надають невимушений легкий вид одягу. Щоб вишиті елементи виділялися і ставали об’ємними – між візерунками залишають чисте полотно.
Миколаївська область
Сорочки різного крою мали різні горловини – з вузьким або широким коміром-стійкою, з викладеним комірцем та інші. Фарби – червона, чорна і іноді сіра, сіро-блакитна.
Одеська область
Традиційні одеські сорочки з Пухлик шили з білої бавовняної тканини. Пухлик – це збирається тканину на рукаві трохи нижче плеча. Саме пухлик додає рукавах пишності та об’єму. Що стоїть широкий комір густо збирали в дрібні “зморшки”, які обрамляли тоненьким рубчиком. Верхній край рукавів призбирували, а нижній вишивали геометричними рослинними візерунками в техніці хрестика. Основними кольорами були переважно червоний, чорний, синій і жовтий. Вузенькою смужкою обробляли краю рукавів.
Полтавська область
Традиційна вишита сорочка